Fijn dat je er weer bent, ik heb je even niet gezien. Hij is een uur te laat. Ik loop naar hem toe en vraag hoe het met hem gaat. Daarna: “Kom volgende keer op tijd, weet je nog waarom?” “Ja, anders mis ik de uitleg.” “Precies!”, en ik loop weer weg.
Dan zegt hij zachtjes tegen mij: “Mijn afwezigheid maakt toch niets uit.”
Ik draai me om en zeg: “Huh?! Bedoel je leerplicht?” Dan herhaalt hij het weer, ditmaal iets harder: “Mijn afwezigheid maakt toch niemand iets uit.” Dit kan ik niet laten gaan, en vraag hem even met me mee te lopen naar mijn laptop en samen zijn absenties te bekijken. Dan valt mijn oog op timmeren. Ik laat de student zien dat hij meer aanwezig is in mijn lessen Nederlands dan in de praktijklessen. “Als je zo doorgaat met dat hoge verzuim, dan wordt je van school getrapt. Waarom ga je bijvoorbeeld niet naar Timmeren?”
Hij legt uit dat hij niet van timmeren houdt. Wel van stukadoren, elektra en de rest, maar niet van timmeren. “Waarom houdt je dan niet van timmeren?” “Omdat ik er niet goed in ben.” “Is dat dan zo erg, dat je er niet goed in bent? Ik was na zeven jaar nog steeds schildersknecht.” Hij vindt het wel erg, dat hij er niet goed in is. Drie houtverbindingen moet hij allemaal opnieuw zagen. Daar kan hij niet tegen. “En waarom kan je daar dan niet tegen?” “De andere studenten hoeven het niet opnieuw te doen.” “Je moet jezelf niet zo vergelijken met anderen. En wat dan nog? Dan zijn ze toch beter? Jij bent weer beter in andere dingen.”
Het komt niet aan, en ik weet ook even niet meer wat ik moet zeggen. Stond ik maar op de steiger. Dan zeg ik: “Ik weet niet wat ik moet zeggen, maar wat ik wel weet, is dat je straks alle vakken moet hebben gehaald voor je diploma. Dus ook timmeren. Loop je met de andere vakken wel bij?” “Ja”, antwoordt hij. “Nou, dan ben je stom bezig. Want dan ben je straks klaar met alles, en dan moet je nog alles doen van timmeren. Hoe lang loop je nu al achter?” “Een half jaar.” “Een half jaar?!!” “Ja, een half jaar.” “Ok, en wat nu?!” Ik begin steeds harder te gillen. “Weet ik niet.” “Dus dan maar geen diploma?!” “Nee, ik wil wel een diploma.”
Aargh, ik word gek van deze gast. Kalm blijven Jenny. “Ok, ok. Wat stel je dan voor?”, vraag ik hem. Hij besluit langs te gaan bij timmeren. “En dan? En dan? Wat ga je zeggen? Wanneer?” Hij slaat lam. Maar belooft binnenkort langs te gaan bij het timmerlokaal.
Na twee dagen kom ik hem tegen in de gang en besluit hem te vangen. “Waar ga je heen?” “Naar mijn les.” “Oh. Wat vond je van ons gesprekje van de laatste keer?” “Vond ik goed. Ik moet wel naar timmeren.” “Maar je houdt er niet van. En je buurmannen zijn allemaal beter. Hoe ga je het volhouden dan?” “Ik houd er niet van, maar ik moet het gewoon doen.”
#mbo #onderwijs #rekenen
@TechniekCollegeRotterdam
Team Bouw en Wonen